Loading...

קירגיסטן

קירגיזסטן, קזחסטן, אפגניסטן, טורקמינסטן..?
יש לנו נטייה לבלבל בין כל המדינות ששמן מסתיים ב"סטן" (אשר מבטאת שייכות לאזור, לדוגמה, קירגיזסטן היא מדינת הקירגיזים), ואפילו לקשר אותן באופן ישיר למדינות אשר עוינות לנו, הישראלים, אך אין זה המצב.
כמעט כל מדינות ה"סטן" קיבלו עצמאות כאשר ברית המועצות התפרקה ב1991. חלקן הפכו לרפובליקות מוצלחות וחלקן מוצלחות פחות, אך עם טבע מרשים ותרבות עשירה מאוד. קירגיזסטן היא אחת מהמדינות הללו, ואני בחרתי לטייל בה כחלק מהמסע שלי במרכז אסיה. את הטיול שלי לקירגיסטן לא תכננתי מראש אלא זה קרה במקרה כשחיפשתי דרך זולה להגיע למונגוליה. ראיתי במפה שהאזור שאני מנסה להגיע אליו במונגוליה (מערב מונגוליה, שגובל ברוסיה) נמצא במרחק של כ-29 שעות נסיעה מ-Karakol שבקירגיסטן ולכן החלטתי לנסות להגיע אליו קרקעית (כמעט תמיד חוסך כסף) ועל הדרך להעביר שבוע בקירגיסטן.

לפני ההגעה

טיפים מקדימים:

  • אני דוברת רוסית שפת אם, אבל ידיעת השפה, אפילו בצורתה הבסיסית ביותר יכולה לשנות לכם את החוויה. מאוד ממליצה להוריד גוגל טרנסלייט ואת השפה הרוסית לשימוש offline, כדי להקל על התקשורת.
  • לנהגים מקומיים יש נטייה פשוט להיענות לכל שאלה בחיוב רק כדי שתעלו על המיניבוס ואז יעבירו אתכם לנהג אחר, כשלא באמת תגיעו לאן שהתכוונתם להגיע. תהיו סבלניים!
  • ממליצה להכיר כמה שיותר אנשים כדי לסגור הסעות וטיולים בקבוצות ולא בנפרד כדי להוזיל מחירים, וכדי לעבור את החוויות בחברותא 🙂

מתי להגיע

הגעה

טיפים:

  • משדה התעופה של בישקק ניתן להגיע למרכז העיר במונית בעלות של כ500-700 סום קירגיזי (8-10$).
  • ממליצה לקנות סים מקומי עם אינטרנט ללא הגבלה ו30 דקות שיחה לשבוע, בעלות של כ3$.
  • להוריד אפליקציה  Yandex Taxi להזמנת מוניות במחיר מוזל.

מסלול

בישקק (Bishkek)

Kochkor

Song Kul Lake

Bokonbayevo

Issy Kul Lake

Skazka Canyon

Karakol

Ala Kul Lake

טיפים מניסיוני האישי (בתור מטפסת מתחילה):
• לישון מוקדם יום לפני הטרק, ולשקול לצרוך משהו להרחבת כלי הדם. איגור המליץ על קוניאק, אך יש כדורי גובה שמיועדים לזה.
• לצאת מהעיר ולישון לילה בבייס קאמפ או בקרבתו, ככה שכבר תהיו בגובה של 2200 מטר.
• לקבוע אינטרוולים בטיפוס לפי יכולת האדם החלש בחבורה, ולא לשתות מים – אלא רק להרטיב את הפה עד ההגעה ליורט. לשתות מים בהגעה, ולא לפני העזיבה מכיוון שזה יגרום להרגשה של צמר גפן ברגליים (ציטוט מפי איגור), מה שיקשה מאוד על הטיפוס.
• לבוא עם כמה שפחות ציוד, להצטייד במקלות הליכה ונעלי טיפוס טובות.
• מי שצריך להשכיר פורטר – אז להשכיר! אין בושה בכך, וגם סיפקתם לאדם מקומי פרנסה.

לסיכום

לאחר שהגעתי ל-Song Kul הבנתי שיהיה לי קשה להישאר פה רק שבוע. הנופים בדרכים משכו אותי בטירוף ובכל פעם שביקשתי מהנהגים לעצור לסיבוב קטן, יצא שעשינו סיבוב שנמשך כמה שעות. המקומיים אנשים מקסימים בצורה יוצאת דופן, ולשני הצדדים היה בדרך כלל קשה להיפרד ללא החלפת פרטי קשר ותמונות למזכרת. באופן אישי, האוכל מאוד הזכיר לי את הבישולים של אימי, והרבה מהזמן הרגשתי פשוט בבית. אני בטוחה שהרבה אנשים ממוצא דומה לשלי (קזחי) ירגישו בבית באזור הזה של העולם!
כמובן שבסופו של יום לא כולם יחוו את אותה החוויה. מדובר בכל זאת במדינת עולם שלישי ענייה, בה האנגלית לא שגורה בפי המקומיים והטכנולוגיה והנוחות הן מותרות. העובדה שאני דוברת רוסית, מאוד הקלה על ההתניידות ויצירת קשרים אישיים עם המקומיים, מה שללא ספק העצים את כל החוויה. עם זאת, כמו בכל מקום בעולם שמגיעים אליו, כל עוד הלב והראש פתוחים, מצליחים להנות ולקבל מכל הטוב שיש לתרבות המקומית ולאנשים להציע.

חזרה למעלה
2019-07-09T15:42:33+00:00

השאר תגובה